İNSAN KAYNAKLARI
Haberler, Yazı

İşe Alımda Kişisel Değerlerin Önemi

imagesKişisel değerlerimiz şu an kim olduğumuzu belirler. Genelde değerler ahlak kurallarıyla karıştırılır ancak ikisi aynı şey değildir. Kişisel değerlerimizi aile, eğitim, kültür, din şekillendirir. Parmak izi gibi kişiye hastır, seçilmiş değildir. Değerlerimizi davranışlarımız şekillendirir, davranışlarımız sonuçları oluşturur.

Kurumsal değerler kurumun müşteri, paydaşları ve çalışanları arasındaki ilişkileri belirler. Çalışanların kurum hakkında gerçek duygu ve inançlarını yansıtır, kurumun çalışma felsefesidir. Kurumsal değerler hedeflerle, ilişkilerle, çalışma anlayışıyla, organizasyon ve kontrol ile ilgili olabilir.

Mülakatlarda adayların değerlerine odaklanmakta fayda var. Kurum aday ikilisinde  “Perfect Match / Mükemmel Uyum” kavramı işe alımcının hedefi ise, deneyim ve bilgisi kurum için katkı sağlayacak adaylarda aday tarafından belirtilen değerleri irdelemek, gerekirse aday için olmazsa olmaz değerleri keşfetmek güçlü sorularla sağlanabilir.

Adayın değerlerini netleştirdiğinizde ifade ettiği beklentilerini, işe başlayacağı kurumda onu memnun kılan şeyler hakkında daha fazlasını öğrenir, kendisi için neyin önemli neyin önemli olmadığı hakkında fikir sahibi olursunuz. Değerleri onurlandırılmadığında, kişi içsel bir gerilim ve uyumsuzluk hisseder. İnsanlar esnek ve kendilerini çabuk toparlayabildikleri için uyumsuzlukları içlerine çekip devam etmeleri mümkündür. Ancak bu huzursuzluk hissi kuruma katılan kişi için memnuniyetsiz ve doyumdan çok tahammül ile geçen bir iş hayatı sağlar. Sonucu tahmin etmek için arif olmaya gerek var mı ? Mutsuz çalışma ortamı , düşük performanslar, yüksek personel devir oranları ve katlanmış işe alım maliyetleri …

Ayşem BURHANOĞLU

 

-->

4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.
İnproda İnsan Kaynakları Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti., Türkiye İş Kurumu'nun 1227 numaralı lisans sahibi özel istihdam bürosudur.
Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87